27 Вересня 2023 року
«Крипта в блоці»: нестандартні причини блокування та способи захисту криптоактивів
Артем Дроздов, Владислав Ігнатьєв
DEV
Тривалий час опрацьовуються законодавчі зміни для врегулювання віртуальних активів, з урахуванням норм MiCa, їхнього оподаткування та формування правових методів захисту. Експерти зазначають, що такі оновлення значно вплинуть на інвестиційну привабливість Держави та наповнення бюджету, у тому числі й для досягнення цілей ЗСУ.
При цьому в очікуванні змін крипторинок в Україні набирає обертів і формує нові суспільні відносини. На жаль, власники криптовалюти часто можуть стати об’єктом вчинення шахрайських чи провокативних дій з подальшим блокуванням їхніх рахунків. Проте є дієві способи їхнього розблокування.
Блокування без кордонів
Для криптовалютного ринку не важлива національна приналежність чи юрисдикція його гравців: людина з будь-якого куточка світу може спробувати себе в електронній комерції, не базуючись на транскордонних умовностях. З юридичної точки зору це викликає одночасно й велике захоплення своїм масштабуванням, і багато юридичних застережень. Наприклад, помітно зросла кількість запитів від фізичних і юридичних осіб, які стикнулися з проблемою блокування виведення криптоактивів із їхніх облікових записів на тих чи інших біржах криптовалют.
Спочатку обмежується можливість розпоряджатися криптоактивами без повідомлення причин. У деяких випадках звернення до служби підтримки є дієвими, але, як правило, відповіді на них доволі стримані: біржі повідомляють, що стосовно до заблокованого користувача спрацював контроль ризиків, або що біржа на свій розсуд заблокувала виведення криптоактивів з огляду на ті чи інші положення правил використання їх продуктів тощо. Через тривалий період, який може охоплюватись місяцями, служба підтримки біржі перестає реагувати на звернення все більш стурбованого користувача, а ситуація так і не знаходить свого вирішення.
Блокування на запит правоохоронного органу
Важливу роль відіграє власне сама біржа. Кожна криптобіржа має свої особливості щодо співпраці з правоохоронними органами. Деяким для блокування облікового запису особи достатньо лише формального листа від слідчого/детектива, інші заморожують активи на підставі судового рішення, а деякі можуть не співпрацювати з правоохоронними органами або вимагають дотримання законних юрисдикційних процедур.
Іншим фактором, який впливає на вирішення проблеми, є репутація користувача, історія та особливості його транзакцій і транзакцій контрагентів.
Ще один важливий момент — підстава блокування. Враховуючи недостатню врегульованість цієї сфери, дійсно нерідко причиною цього є контроль ризиків. У таких випадках блокування є коротким і після перевірки законності операції та джерела походження коштів користувачу повертається повний доступ. Проте частими є випадки, коли причиною блокування стає запит правоохоронного органу з, в тому числі іноземної юрисдикції. Тоді вирішення проблеми займає більше часу та вимагає більш ґрунтовного та зваженого підходу до ситуації.
До речі, після отримання сповіщення про блокування важливо не допустити таких помилок:
- не забезпечити наявність документів/матеріалів/доказів, які підтверджують законність походження активів;
- безконтрольно надавати інформацію та документи представникам біржі;
- використовувати єдиний спосіб вирішення проблеми — самостійне спілкування з представниками криптобіржі, навіть коли повторні запити користувача починають ігноруватися.
Як реагувати на тривале ігнорування криптобірж
При самостійному зверненні до служби підтримки користувачу потрібно звертати увагу на тривалість отримання відповідей і вказані підстави. Якщо звернень стає понад три, а питання не вирішується протягом декількох тижнів, то варто використовувати інші методи захисту своїх активів.
Однією з найбільш поширеніших підстав блокування є запит від правоохоронного органу будь-якої країни в рамках будь-якого розслідування, що може використовуватись як запобіжний захід і тривати багато місяців. Насамперед слідчий чи детектив повинні впевнитись в законності здійснених операцій і для цього їм достатньо отримати відповідне підтвердження. Питання в тому, що в більшості випадків біржі не повідомляють своїх користувачів про це. Тому, щоб не втрачати час і ресурс, ефективним буде направити до біржі адвокатський запит, оскільки на такий офіційний документ є відповідна реакція. Служба підтримки може, по-перше, вказати справжню підставу блокування, по-друге, надати інформацію про правоохоронний орган, який ініціював блокування.
До речі, у багатьох випадках це можуть бути детективи з різних американських штатів. Надалі варто розпочати комунікацію з правоохоронним органом і зазвичай при наданні всіх необхідних документів криптоактиви може бути розблоковано протягом декількох днів. До речі, звернення у вигляді адвокатських запитів може бути позитивними для користувача і з інших підстав блокування, оскільки вони значно пришвидшують реагування представників бірж, навіть у вигляді нетипових телефонних дзвінків, і подальше розблокування криптогаманців.
Враховуючи той факт, що блокування часто може залежати від зовнішніх непередбачуваних факторів, бажано в будь-якому випадку дотримуватись таких рекомендацій:
- мати напоготові документи та інші відомості, які підтверджують обґрунтованість і законність транзакцій, джерела походження коштів;
- уникати випадків політичного забарвлення здійснюваних операцій або злочинної спроби;
- одночасно з особистим спілкуванням зі службою підтримки залучати англомовного спеціаліста для організації ділової комунікації, в тому числі з правоохоронним органам чи іншими іноземними державними інституціями, для пришвидшення зняття обмежень.
Інші статті
Сортувати:
News
Сортувати: