02 Квітня 2021 року

Що вплине на розвиток кримінальної практики в 2019

Спеціально для
«CEE Legal Matters»

Протягом останніх декількох років кримінальна практика є однією з ключових в Україні. Це можливо через двох факторів низьку активність економіки і підвищеного політичного і кримінальноправового тиску.

post-1

Кримінально-правове переслідування бізнесу

Основним інструментом тиску держави на бізнес є показове проведення обшуків, що проводяться, як правило, великою кількістю правоохоронців в присутності збройних підрозділів спеціального призначення, представники яких прикривають обличчя масками. У зв’язку з цим, недружні дії держави по відношенню до бізнесу називаються «маски шоу».

Були прийняті ряд законів, покликані захистити бізнес від прямого втручання дій правоохоронних органів в їх поточну роботу, включаючи так звані закони «Маски шоу СТОП №1» та «Маски шоу СТОП №2». У них передбачені: вимоги про ведення відеозапису при ухваленні рішення про проведення обшуку і в процесі його проведення, обов’язок слідчого допускати адвоката обшукуваного особи при проведенні обшуку, обмеження можливості вилучати оригінали документів, пов’язаних з веденням бізнесу, зміни порядку розгляду скарг на слідство і посилення відповідальності слідчого за заподіяння шкоди прийнятими незаконними рішеннями, запобігання спробам безпідставного продовження термінів попереднього розслідування.

У той же час, цікавим моментом реформування кримінального законодавства є те, що більшість позитивних змін, спрямованих на захист від незаконного переслідування, будуть відноситься тільки до справ, які порушені після 15 березня 2017 року.

post-1

Розширення правоохоронних органів

Ще одна особливість кримінальної практики – велика кількість правоохоронних органів, які займаються розслідуванням злочинів, і конфлікти між ними. В кінці 2018 року мають бути повністю припинені повноваження прокуратури як органу розслідування, при цьому зберігаються її функції процесуального супроводу слідчих і підтримання обвинувачення в суді. Замість неї має запрацювати вже створений новий орган розслідування – Державне бюро розслідувань, який буде займатися більшістю справ, пов’язаних з діями державних чиновників, в тому числі в сфері корупції, бізнесу та правоохоронців.

Одночасно широко обговорюються законодавчі ініціативи про створення Служби фінансових розслідувань замість податкової міліції. У компетенції цього органу будуть повноваження з розслідування всіх злочинів, що відносяться до бізнес-сфері, в тому числі, пов’язаних з оподаткуванням. В даний час широко відомі конфлікти між Національним антикорупційним бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратурою, а також Службою безпеки України. Не виключено, що конфліктні ситуації будуть повторюватися і після початку роботи нових правоохоронних органів, що мають перетинати компетенцію.

Також прогнозуємо збільшення кількості кейсів, пов’язаних з обов’язковою декларуванням доходів державних чиновників за реальними або уявним порушеннями в цій сфері, наприклад, неправильного декларування та приховування особистих доходів або членів сім’ї.

З огляду на все що відбуваються, роль адвокатів у захисті окремих осіб від незаконного кримінального переслідування значно зростає.

post-1

Адвокатський захист

Все частіше держава намагається, і іноді це успішно вдається, використовувати адвокатів з інституту безоплатної допомоги для вирішення своїх відомчих питань. Використовуючи незаконні маніпуляції, в справу замість адвоката за договором вводиться безкоштовний адвокат, який здійснює дії всупереч інтересам клієнта, що спрощує правоохоронному органу рішення процесуальних питань з переслідування певної особи.

Кількість порушень професійних прав адвокатів досягло критичної точки. Тому мною, як Координатором Ініціативної групи із захисту прав адвокатів, було ініційовано і опубліковано дослідження про порушення прав адвокатів «Беззахисні захисники». Зараз ми активно поширюємо цю інформацію серед міжнародного правозахисного і адвокатської спільноти, і продовжуємо боротися за власні права на національному рівні.

post-1

У наступному році ми очікуваним збільшення попиту на кримінальну практику. Отже, залишиться затребуваною системна комплексний захист інтересів бізнесу і прав громадян, здійснювана командою адвокатів вузькоспеціалізованого кримінальної бутика одночасно за кількома епізодами, фігурантам або на широкій території.

Інші статті

Сортувати:

News

Сортувати: