02 Квітня 2021 року

Дослідження порушень прав і гарантій адвокатів

Ольга Просянюк і Антон Алексєєв
«Спеціально для Вісника АПУ»

Ініціативна група із захисту прав адвокатів звернулася до всіх адвокатам, які за 2016 перший квартал 2018 р.р. виявилися в ситуації, де були порушені їхні професійні права і гарантії, з проханням повідомити відповідну інформацію і направити докази порушень. Ці дані були зібрані в ісследвоаніі з метою залучення широкої уваги громадськості до випадків порушення прав адвокатів та підготовки моніторингу по Україні в рамках роботи спеціального доповідача ООН з питань незалежності адвокатів.

 

Звіт складається з трьох частин:
  • Місце адвокатури в «ціннісної системи» міжнародного співтовариства.
  • Аналіз фактів порушення прав адвокатів в Україні.
  • Пропозиції щодо подолання негативних тенденцій в цій сфері.

 

З текстом звіту можна ознайомитися тут українською мовою і тут англійською мовою.

Текст інтерв’ю в Вісник Асоціації правників України також доступний за посиланням.

post-1 post-1

З якою метою проводилося це дослідження?

Ольга Просянюк: З моменту створення Ініціативної групи із захисту прав адвокатів надійшло достатню кількість звернень про систематичні грубі порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в Україні. Я неодноразово стикалася з цим особисто як практикуючий адвокат, як керуючий партнер компанії, як представник адвокатської спільноти. Оскільки це явище, на жаль, набуло повсякденний характер, ми почали звертати увагу міжнародної спільноти на цю проблему. На одній із зустрічей мені, як Голові Ініціативної групи, запропонували провести спеціальне дослідження, посилаючись на яке це питання буде обговорюватися в відповідних міжнародних органах. З самого початку підготовки Ініціативна група співпрацювала з Українською секцією Міжнародного товариства прав людини (МТПЛ).

Антон Алексєєв: На момент початку співпраці у нас було достатньо інформації, оскільки протягом 2017 наша організація проводила моніторинг дотримання права на справедливий суд в Україні. В ході цієї роботи виявилося, що з порушеннями прав людини стикаються не тільки підсудні, а й їхні захисники. Тому ми вирішили об’єднати зусилля з адвокатами і досліджувати, наскільки ці явища є масовими. Пропонуємо всім обов’язково ознайомитися з результатами.

post-1

Наскільки серйозною є сьогодні проблема порушення прав адвокатів?

Ольга Просянюк: За період 2016 початок 2018 рр до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено 597 заяв від адвокатів про порушення їх професійних прав. І це відомі нам дані, а ще невідомо, про скількох таких випадках колеги не повідомляють. Найстрашніше, що ситуація не обмежується обшуками в офісах адвокатів, недопуском в судові засідання або ототожненням з клієнтом, а доходить навіть до замахів на життя, фізичних розправ і вбивств адвокатів.

post-1 post-1

У дослідженні йдеться про основні тенденції порушення прав адвокатів. Яка тенденція, на ваш, погляд є найнебезпечнішою?

Ольга Просянюк: Звичайно, небезпечної залишається тенденція фізичного знищення адвокатів – вбивства і напади. Однак не менш небезпечно тиск на адвокатів з боку політиків, опонентів, громадськості та спроби усунути їх з процесу, зокрема, в публічних резонансних справах. У таких випадках адвокати з активною позицією захисту клієнта, фактично автоматично ототожнюються з клієнтом і стають співучасниками інкримінованого клієнту злочину або обвинувачуються у вчиненні окремих кримінальних правопорушень. Ще один шлях – їх намагаються «прибрати» з процесу всіма можливими методами і залучити більше «лояльного» адвоката, який буде сприяти прийняттю необхідного рішення. Такі дії дуже шкодять незалежності адвокатури і унеможливлюють здійснення належного захисту прав людини.

Антон Алексєєв: В свою чергу, я б звернув увагу на спроби деяких представників влади використовувати механізми, створені для захисту прав людини, не по їх призначенню. Наприклад, так звані державні захисники – чудова ідея, але, знову ж таки, коли їх використовують для того, щоб витіснити з процесу захисників за договором, яких вибрав сам клієнт, це суперечить самій суті цього інституту. Або коли суди посилаються на рішення Європейського суду з прав людини, а потім при аналізі цього самого рішення виявляється, що там зовсім інший контекст, який не має відношення до суті справи, що розглядається українським судом. В результаті на папері все має правової вид: адвокати залучені, є посилання на практику ЄСПЛ, а по суті – повне протиріччя цілі Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод.

post-1

Чи продовжуєте ви зараз збір інформації про порушення прав адвокатів?

Антон Алексєєв: Так, ця робота триває і Ініціативною групою, і МТПЛ. Ми і надалі будемо проводити моніторинг дотримання права на справедливий суд, який також поширюється і на дотримання прав адвокатів. До речі, ця робота допомагає виявити нові негативні тенденції у вітчизняному судочинстві. Вже зараз можемо говорити про серйозні проблеми і з дотриманням прав і гарантій діяльності суддів. Надалі є бажання підготувати аналогічний звіт і з прав суддів. Таким чином, можливо, поступово охопимо всю сферу судочинства: права підсудних, адвокатів, суддів.

post-1

Як правозахисні організації можуть сприяти судового процесу?

Антон Алексєєв: Практика показує, що в українських реаліях не завжди достатньо бути досвідченим юристом і володіти навичками, необхідними для участі в судовому процесі. У складних справах, наприклад, тих, що мають «політичну складову», питання дотримання усіма сторонами процесу міжнародних стандартів судочинства вимагає пильної уваги з боку громадськості, в тому числі міжнародної. Це робить процес по-справжньому публічним, дає можливість привернути увагу міжнародних організацій до проблем конкретної справи. А порушувати права людини, коли за твоєю діяльністю стежить міжнародне співтовариство, набагато складніше, ніж в тихому і порожньому залі судових засідань.

post-1

Що можете порадити як адвокат і керівник адвокатського об'єднання у таких ситуаціях?

Ольга Просянюк: Перш за все – потрібно завчасно заручитися підтримкою колег. Адвокатське співтовариство неодноразово демонструвало згуртованість і підтримку під час незаконних дій щодо когось із адвокатів. Важливо відразу звернутися з відповідними заявами в усі профільні комітети і групи із захисту прав адвокатів, щоб привернути максимальну увагу до ситуації. Потрібно розуміти, що ризики можуть бути і в юридичної фірми, представником якої є адвокат, права якого порушуються. Ці ризики подвоюються, якщо адвокат є партнером компанії. Тому до таких ситуацій потрібно готуватися завчасно, так як це може відбитися на діяльності всієї компанії. Наприклад, потрібно продумати можливі сценарії блокування роботи юридичної фірми, як в подальшому будуть працювати клієнтські проекти, хто і за які процеси відповідає, до кого звернутися за правовою допомогою та антикризовим піаром тощо. Дуже ефективним механізмом захисту, який ми особисто перевірили неодноразово, є наявність укладених договорів про надання правової допомоги з адвокатами відповідної спеціалізації інших юридичних фірм. Не секрет, що під час таких подій у практикуючого адвоката виникають різні зовнішні і внутрішні чинники, які не дозволяють йому ефективно здійснювати захист самого себе. Тому адвокату важливо мати свого адвоката. Крім того, в нашій практиці часто проводяться внутрішні тренінги в юридичних компаніях щодо моделі поведінки команди фірми при проведенні різних слідчих дій.

Інші статті

Сортувати:

News

Сортувати: